Pavlína Šulcová – Kakalík (David Kalika) Antisemitismus je když…

výstava
Pavlína Šulcová – Kakalík (David Kalika)  Antisemitismus je když…

Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, aneb žádný problém není tak složitý, aby za něj nemohli Židé – to se říká samozřejmě s jistou mírou nadsázky, ale také na základě historické zkušenosti staletí diskriminace a pogromů, která vyvrcholila civilizačním kolapsem v podobě Holocaustu. Přes veškeré snahy s antisemitismem bojovat, průzkumy v posledních letech ukazují jeho nárůst. V době fake news a dezinformačních webů se po internetu šíří konspirační teorie o tom, za čím vším stojí Židé nebo alespoň Stát Izrael, jako ztělesnění kolektivního Žida. Autoři tohoto projektu se proto zaměří na současné projevy antisemitismu v dnešním světě a společně s návštěvníky se pokusí rozlišit, kde je hranice mezi neznalostí a nenávistí, kdy se jedná o legitimní kritiku izraelské vlády a kdy jde o popírání práva na existenci nebo které výroky a přirovnání je třeba odsoudit a proč.  

Pavlína Šulcová stojí jako ředitelka JCC Prague za podcasty o současných židovských a izraelských tématech j-cast a Předvařená bible a je spoluautorkou židovské kuchařky Nebojte se gefilte fiš. Společně s ilustrátorem Kakalíkem připravili animovaná videa o židovských svátcích a komiks Už tam budem, Mojžíši?, který poutavým způsobem vypráví příběh o vyvedení Židů z Egypta a navazuje na něj také desková stolní hra o putování pouští. I projekt Antisemitismus je když… se snaží přiblížit složité téma v kontextu současnosti, jako něco, co je aktuální a relevantní pro celou společnost a svět, ve kterém žijeme.

V rámci Festivalu Boskovice proběhne jak setkání s oběma autory, tak dvě doprovodná přednáška Tamary Moyzes na téma uměleckého bojkotu.