Společenský život hmyzu

výstava
Společenský život hmyzu

Výstava Společenský život hmyzu putuje po České republice již od roku 2013. Nabízí nahlédnutí doslova „do kuchyně“ příslušníků hmyzí říše. A nejen tam, ale i do zákoutí mnohem intimnějších. Je totiž zaměřena na sociální chování hmyzu. Ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, v ničem si hmyz nezadá s ostatními skupinami živočichů. Ba naopak, v mnohém je předčí.

Prostřednictvím textů, fotografií, trojrozměrných exponátů, filmů, a také bohatého doprovodného programu, přibližuje výstava známé i méně známé fakty ze života hmyzu. A tak se návštěvníci dozvědí, že švábi patří k nejstarostlivějším rodičům v živočišné říši, samečci much nosí svým vyvoleným zásnubní dárky, termiti pěstují houby velikosti žampiónů, mravenci mají své paní učitelky a mnoho dalších zajímavých informací. Hlavní pozornost je věnována tzv. eusociálnímu hmyzu, tedy občanům důmyslně uspořádaných hmyzích států, jejichž nejznámějšími představiteli jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel.  Příslovečnou třešničkou na dortu jsou insektária s živým hmyzem.

Výstava, jejímiž autory jsou zaměstnanci Muzea Vysočiny Jihlava Klára Bezděčková a Pavel Bezděčka, vznikla za spolupráce širokého týmu pracovníků jihlavského muzea, a také za přispění mnoha externistů. 

Vernisáž 20. 7. od 17:00 na Hradní 1 v Boskovicích.

 

 

VYFOŤ HMYZÁKA

Letní facebooková soutěž o autorské samolepky

Vydejte se o prázdninách na výlet do přírody, prozkoumejte zahrady, balkony, parky a další zelené plochy ve vašem okolí. Pokud na svých toulkách přírodou narazíte na tvora z hmyzí říše (typické znaky hmyzu se dozvíte na výstavě), vyfoťte ho a snímek nahrajte na Facebook s hastagem #hmyzdomuzea. Ke snímku můžete připsat i jméno tvora a místo, kde jste fotku pořídili. Na začátku října vylosujeme 5 výherců, jejichž seznam zveřejníme na FB. Výhercům poštou zašleme arch autorských samolepek, které jsme vytvořili přímo k výstavě Společenský život hmyzu. #hmyzdomuzea