Zoubkovaný svět

výstava
Zoubkovaný svět

Boskovičtí filatelisté a Muzeum regionu Boskovicka zvou na výstavu poštovních známek a obálek prvního dne vydání.

Sbíráte známky? Nebo jste v dětství sbírali? Přijďte se podívat na výběr známek, který pro Vás připravili boskovičtí filatelisté. Československé a české známky patří k nejkrásnějších na světě. Nejen ty jsou na výstavě k vidění. Sbírka známek princezny Diany vydávané po celém světě, obálky prvního dne vydání, ukázka námětové filatelie, ale i rarity, které jen tak nikde neuvidíte. 

Vernisáž proběhne 14. března od 17:00 v muzejním sále hraběcí rezidence na Hradní 1 v Boskovicích.

 

Největší senzací výstavy budou 2 kompletní dochované archy známek 1 penny a 2 pence emise MAURITIUS POST PAID z tiskových desek opravených rytcem J. Sherwinem v černé barvě. Těchto archů se dochovaly pouze 3 archy nominálu 1 penny a 4 archy nominálu 2pence, jsou tudíž vzácnější než modrý Mauritius POST OFFICE.

Žádný z těchto archů se nepodařilo sehnat ani nejslavnějšímu sběrateli poštovních známek Mauritiů,  japonci Hiroyuki  Kanaimu, který měl ve svojí sbírce 6. Modrých a červených Mauritiů POST OFFICE.

Na výstavě jsou vystaveny i další světové rarity, jako např. sestra největší světové fialatelistické rarity červené 1 centovky Britské Guiany z roku 1856, ta stejná známka s nominálem 4 centy. Též je vystavena první známka světa z Velké Británie z roku 1840, první známka Rakouska používaná na našem území v roce 1850, aršíky z celého světa s princeznou Dianou, prezentace dopisů a pamětních tisků s prezidentem Masarykem, nebudou chybět  československé známky ČSR I z let 1918 – 1939, poté Protektorát Čechy a Morava 1939 – 1945, Československo II 1945 – 1992, Česká republika 1993 – 2022. Dále zde budou vystavené poštovní známky a aršíky na různá témata, která reprezentují možnosti široké  filatelistické specializace (automobily, květiny, příroda, ptáci, železnice a další). Součástí výstavy bude vitrína s filatelistickými katalogy, literaturou, pomůckami, kuriozitami (např. gramofonová deska ve tvaru poštovní známky), ale i medaile či diplomy boskovického vystavovatele Jaromíra Petříka.

Doprovodný program:

21. března od 17:00 Beseda s boskovickým vystavovatelem Jaromírem Petříkem. Modrý Mauritius a další rarity na výstavě.

23. dubna od 17:00 Beseda s Josefem Opatřilem o boskovické filatelii.